#2 – Tadeusz Rolke

Gościem drugiego odcinka Fotogenicznego podcastu jest Tadeusz Rolke. Pytam go m.in. o to jak wygląda aktywność zawodowa 91 – letniego fotografa? Czy autor słów „Kantora fotografuje się jak szewca” woli fotografować Kantorów, ludzi świata kultury, czy szewców? Czy czuje się spełniony jako fotograf i kogo jeszcze chciałby sfotografować (tutaj odpowiedź bardzo zaskakuje mnie osobiście i nie tylko). Rozmawiamy również o tym, czy to robienie fotografii „niepotrzebnych”, niezamawianych, to może być klucz do sukcesu w tej dziedzinie? No i oczywiście rozmawiamy o fotografowaniu kobiet…

Człowiek, którego nie interesują piksele a z papierów lubi jedynie fotograficzny opowie też o tym, jak nie sfotografował Jerzego Giedroycia i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy. Można ją znaleźć na Spotify, Spreakerze, Apple Podcasty i You Tube.
Albo po prostu posłuchać jej tutaj:

Istotne i bardzo istotne sprawy:

W jednym fragmencie rozmowy Tadeusz Rolke mówi o modelce z okładki książki… ma na myśli tę modelkę:

„Tadeusz Rolke. Moja namiętność” Autor: Tadeusz Rolke, Małgorzata Purzyńska. Agora 2016
Fotografia na okładce książki: Marek Straszewski

W dwóch miejscach nagrania pan Tadeusz Rolke zwraca się do kobiety. To obecna przy rozmowie moja córka, Jagoda Łętowska.

Tadeusz Rolke podczas nagrania rozmowy

Nagrania dokonaliśmy w Kinie Iluzjon w Warszawie . Dziękuję kierowniczce kina, Kindze Zabawskiej, za stworzenie nam takiej możliwości. Dziękuję Zbigniewowi Warężakowi za sprzęt, obróbkę i montaż nagrania oraz Jankowi Ratajskiemu za pomoc audio.
Wielkie podziękowania Marlenie i Marcinowi Hołowaczom oraz mojej córce Jagodzie za nieocenione wsparcie w realizacji tego docinka.

Wkrótce na stronie pojawi się także transkrypcja tej rozmowy.

ZREALIZOWANO W RAMACH PROGRAMU STYPENDIALNEGO MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – KULTURA W SIECI.

Po nagraniu. Fotografia: Marek Grygiel.